piątek, 21 czerwca, 2024
RozmaitościSucha Beskidzka

W Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej otwarto wystawę czasową prac Bogumiły Leśniak.

Podaj dalej

W sobotę, 16 grudnia w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej uroczyście została otwarta nowa wystawa czasowa „Od Adwentu do Zapustów”, prezentująca twórczość uznanej suskiej artystki ludowej – Bogumiły Leśniak. Wernisaż odbył się w ramach dwudniowego Jarmarku Bożonarodzeniowego, zorganizowanego przez miejską instytucję kultury na zamkowym dziedzińcu.

 

Wystawa przygotowana została w ramach stypendium twórczego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Stanowi twórczą interpretację zwyczajów i obrzędów okresu od adwentu do zapustów, w oparciu zarówno o własne doświadczenia artystki, jak i o źródła etnograficzne. W wygłoszonej podczas wernisażu krótkiej prelekcji dyrektor Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej Andrzej Peć nie tylko przybliżył zebranym osobę Bogumiły Leśniak i jej dokonania, ale również opowiedział o dawnych zwyczajach świątecznych, a w szczególności o kolędowaniu, które miało jakże inną formę niż tę znaną nam dzisiaj. Muzycznie wydarzenie wzbogacił zespół regionalny Susko Muzyka.  

Bogumiła Leśniak to suska artystka ludowa, która od 1995 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie rzeźby i malarstwa na szkle. Prace artystki  znajdują się m. in. w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu, w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz w wielu prywatnych kolekcjach. Prace Bogumiły Leśniak również wielokrotnie brały udział w wystawach związanych ze sztuką ludową oraz zdobywały liczne nagrody w ogólnopolskich i regionalnych konkursach.

Wystawę można oglądać do 29 lutego 2024 roku w godzinach otwarcia Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej.

Źródło: UM Sucha Beskidzka
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):
malopolskainfo24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *