piątek, 21 czerwca, 2024
Sucha BeskidzkaWydarzenia

Suskie kapele i zespoły zakolędowały w Centrum Kultury i Filmu.

Podaj dalej

 

Mnogość suskich kapel i zespołów sprawia, że niewiele jest w ciągu roku wydarzeń, podczas których występują wspólnie. Jednakże okres świąteczny i związana z nim tradycja kolędowania są wyjątkowe, i właśnie z tej okazji wspomniane zespoły i kapele spotkały się w minioną niedzielę, 21 stycznia, na sali widowiskowej suskiego Centrum Kultury i Filmu.

Wydarzenie przygotowane zostały z odpowiednim rozmachem – wzorem poprzedniego roku scena zamieniła się we wnętrze wiejskiej chaty, która stała się centrum góralskiego kolędowania. Zebrani w izbie członkowie zespołów przyjmowali kolędników i muzyków, częstując ich posiłkiem i rozgrzewającymi napojami, a ci w rewanżu zachęcali domowników do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Wśród rekwizytów wykorzystanych podczas koncertu nie mogło zabraknąć tradycyjnej gwiazdy, ludowych strojów i góralskich instrumentów. Na scenie pojawili się również kolędnicy, mający w składzie turonia, czyli rogaty twór, którego historia w polskim folklorze sięga czasów pogańskich i jest bezpośrednio związana ze zwiastowaniem zbliżającej się wiosny. Zebrani na sali widowiskowej widzowie chętnie włączyli się w śpiewanie kolęd i mogli raz jeszcze wrócić myślami do zakończonych już prawie miesiąc temu Świąt Bożego Narodzenia.

Na scenie zaprezentowali się: Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Ziemia Suska”, Zespół Regionalny „Ziemia Suska”, Kapela „Susko Muzyka”, Kapela „Skoblicka” i Kapela „Smrek”.

Źródło: UM Sucha Beskidzka
Więcej informacji regionu znajdziesz tutaj (kliknij logo):

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *