piątek, 21 czerwca, 2024
Wydarzenia

Powiat wśród laureatów konkursu.

Podaj dalej

W 2023 roku zakończone i rozliczone zostały prace scaleniowe na obiekcie Wysoka w gminie Jordanów. Wartość całego projektu wyniosła 18.571.235,71 zł (w tym prace scaleniowe: 5.081.537,35 zł). Działania Powiatu oraz wykonawcy projektu scalenia gruntów zostały dostrzeżone i docenione na XLVII Ogólnopolskim Konkursie Jakości Prac Scaleniowych organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


7.12.2023 r. w siedzibie ministerstwa odbyło się uroczyste podsumowanie tego konkursu. Główny Sąd Konkursowy, po dokonanej ocenie nadesłanych projektów scaleń gruntów wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych przyznał trzecie miejsce zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Wysoka, gm. Jordanów, pow. suski, pow. obiektu: 1 442 ha. W uroczystości brał udział Rafał Hajdyła, naczelnik wydziału geodezji w suskim starostwie, które zarządza pracami scaleniowymi. Miał on przyjemność odebrać dyplom Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla starosty Józefa Bałosa z okazji przyznania III miejsca. Warto podkreślić, że powiat suski jest od szeregu lat w Małopolsce liderem w zakresie realizacji zadań geodezyjnych.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich, od 1970 roku. Jest to dodatkowa forma promowania prac urządzeniowo-rolnych związanych z tworzeniem korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie.


Scalanie gruntów jest narzędziem ułatwiającym restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie. To narzędzie, które poprawia konkurencyjność gospodarstw rolnych oraz otwiera drogę do wprowadzania nowoczesnych technologii. Scalanie gruntów umożliwia również racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi uprawnej, poprzez dostosowanie rozłogu gruntów i istniejącej infrastruktury do potrzeb gospodarstw rolnych.

fot. MRiRW

źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej.

Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):

malopolskainfo24.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *