piątek, 21 czerwca, 2024
Sucha BeskidzkaWydarzenia

W Szkole Podstawowej nr 1 w Suchej Beskidzkiej utworzono ekopracownię.

Podaj dalej

W ramach projektu wyremontowano i wyposażono salę lekcyjną, przeznaczoną szczególnie do prowadzenia zajęć z biologii, chemii i przyrody. Największy zakres prac przeprowadzono w wakacje, remontując pomieszczenie i usuwając z niego stare meble. Po wymalowaniu ścian, na jednej położono fototapetę przedstawiającą las brzozowy, a dotychczasowe rolety okienne wymieniono na zielone, co dodatkowo podkreśla ekologiczny charakter pracowni. Ekopracownia została wyposażona w wygodne, jednoosobowe stoliki uczniowskie oraz ergonomiczne krzesła, koloru żółtego i zielonego.

Pracownia została wyposażona w nowoczesne dygestorium oraz stół laboratoryjny do prowadzenia doświadczeń oraz zestawy odczynników chemicznych. Zorganizowano również stanowisko do prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Na głównej ścianie ekopracowni zamontowano duży monitor interaktywny z dostępem do internetu. Dodatkowo sprzęt ten jest wspierany zasobami przesyłanymi z przenośnego komputera. W trakcie procesu dydaktycznego wykorzystywane są zasoby edukacyjne z interaktywnych plansz z zakresu biologii i chemii oraz multimedialnych programów edukacyjnych, tzw. Multimedialna Pracownia Przyrodnicza, przeznaczonych do nauczania tych przedmiotów. Wszystko razem stanowi teraz przyjazne dla uczniów miejsce do nauki. Unowocześnienie bazy szkolnej do edukacji przyrodniczej i ekologicznej poprzez stworzenie nowoczesnej ekopracowni przyrodniczej podniesie efektywności nauczania oraz przyczyni się do wzrostu motywacji uczniów do nauki oraz udziału w warsztatach i innych działaniach ekologicznych. Pozwoli to zwiększyć wiedzę dzieci i młodzieży na temat niskiej emisji, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Z ekopracowni przede wszystkim korzystają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, ale z powodzeniem będzie mogła ona być udostępniana na zajęcia uczniom SP nr 2 i jej Filii oraz dzieciom uczęszczającym do Miejskiej Świetlicy Profilaktycznej oraz Miejskiego Przedszkola Samorządowego. Odbyły się już w niej liczne zajęcia, w tym warsztaty przyrodnicze dla młodszych dzieci przez uczniów najstarszych klas. Miały formę pokazów doświadczeń przyrodniczych oraz prezentację dostępnych dla uczniów pomocy dydaktycznych, w tym mikroskopów  z elektronicznym wyświetlaczem, okularów VR i innego sprzętu dydaktycznego. Uczniowie mogli też rozwiązywać ciekawe zadania biologiczne i chemiczne, wykorzystując tablety, przenośny komputer i monitor multimedialny, tablice interaktywne oraz multimedialną tablicę przyrodniczą.

            Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł niespełna 44,2 tys. zł, z których 38,7 tys. zł to dotacja pozyskana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej, a blisko 5,5 tys. zł to wkład własny Miasta.

 

źródło/foto: UM Sucha Beskidzka.
Więcej informacji z regionu znajdziesz tutaj (kliknij w logo):
malopolskainfo24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *