Aktualności

XXIV Babiogórski Złaz Samorządowców.

Tradycyjnie, raz w roku, w ostatnią sobotę sierpnia, samorządowcy ze wszystkich gmin na obszarze działania Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, a także zaprzyjaźnionych gmin słowackich, wraz z rodzinami i znajomymi, wyruszają na szlaki Ziemi Babiogórskiej, by podziwiać piękno jej przyrody i krajobrazu oraz spotkać się z przyjaciółmi. Organizatorem tej cieszącej się dużą popularnością imprezy plenerowej jest Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich z siedzibą w Suchej Beskidzkiej, a rolę gospodarza corocznie przyjmuje inna gmina, zrzeszona w SGB. W tym roku złaz odbył się 31 sierpnia, a gościła nas Gmina Budzów.

 

 

Celem złazu jest tworzenie wśród mieszkańców przyjaznej atmosfery i dobrosąsiedzkich stosunków, integracja społeczności lokalnej, mieszkającej po obydwu stronach granicy polsko-słowackiej, propagowanie piękna Beskidów i ich przyrody, a także zachęcenie do uprawiania turystyki górskiej jako aktywnej formy wypoczynku. W tym roku uczestnicy złazu mieli do wyboru cztery trasy złazowe, w zależności z której gminy wyruszali.

TRASA I: Zembrzyce – os. Kramarki – os. Mirochówka – Budzów

TRASA II: Lanckorona  Skawinki  Chełm  os. Mirochówka – Budzów

TRASA III: Sucha Beskidzka  Mioduszyna  Budzów

TRASA IV: Maków Podhalański – gajówka „Drożdżyna” –Budzów

Nasza grupa złazowa jak i kilka grup z gmin ościennych wybrała trasę Nr III biegnąca przez zachodnią część pasma Koskowej Góry w Beskidzkie Makowskim. Po drodze złazu nowa platforma widokowa, z której rozpościera się panorama Suchej Beskidzkiej, położonej w malowniczej kotlinie śródgórskiej, u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy z królującym u podnóży Jasienia zamkiem suskim oraz piękne panoramy Beskidów. Dalej góra Mioduszyna (632m n.p.m). Po osiągnięciu szczytu Mioduszyny szlak obniża się do skrzyżowania dróg leśnych, nieco przed polaną  z zabudowaniami gajówki „Drożdżyna”. Tu z naprzeciwka dochodzi złazowa trasa IV, i schodzi do Budzowa.

Spotkanie integracyjne wszystkich grup złazowych z 13 gmin wchodzących w skład SGB oraz gmin tworzących Zdrużenie Babia Hora, odbyło się na boisku sportowym w Budzowie, które poprzedziła Msza Święta w intencji uczestników złazu oraz mieszkańców gmin. Mszę celebrował ks. Andrzej Lichosyt, kapelan Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich. Następnie przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się występy zespołów, konkursy, zabawy, oraz wspólny śpiew i prezentacje poszczególnych gmin. Warto przy tej okazji wspomnieć, że nasze Miasto zaprezentowało się” śpiewająco” i zajęło II miejsce ex aequo z Gminą Stryszawa, I miejsce przypadło Gminie Bystra Sidzina. Ponadto nasze miasto dostało dyplom za najliczniejszą grupę złazową. W przyszłym roku XXV – jubileuszowy Złaz Samorządowców odbędzie się w Gminie Lipnica Wielka. Zapraszamy!

 

 

Źródło informacji oraz foto: UM Sucha Beskidzka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *