Aktualności

Spirobus po raz kolejny w Suchej Beskidzkiej – 14 listopada.

Burmistrz Miasta Sucha Beskidzka zaprasza mieszkańców do skorzystania z bezpłatnych mobilnych badań spirometrycznych. Już w najbliższą środę 14 listopada w ramach ogólnopolskiej akcji „Dnia Czystego Powietrza” po raz kolejny nasze miasto odwiedzi Spirobus. Na mieszkańców czekać będzie wykwalifikowany personel, który wykona badania i udzieli fachowych porad odnośnie profilaktyki chorób układu oddechowego.

 

 

Badanie spirometryczne mierzy objętość, pojemność płuc oraz przepływ powietrza w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oskrzelowego. Określa poziom rezerwy wentylacyjnej układu oddechowego. Ma za zadanie wykryć takie główne choroby układu oddechowego jak Astmę i POCHP czyli przewlekłe obturacyjne choroby płuc.

Jest bezbolesne i bezinwazyjne. Trwa dosyć krótko ok. 10 min. Pacjent otrzymuje ustnik połączony z aparatem zwanym spirometrem. Wykonuje kilka wdechów i wydechów do ustnika. Po zakończonym badaniu otrzymuje wynik z którym w razie potrzeby udaje się do lekarza specjalisty by kontynuować odpowiednie leczenie.

Badanie to jest adresowane do ludzi w każdym wieku. Głównie zachęcamy osoby palące papierosy, a także zamieszkujące aglomeracje miejskie, pracujące w warunkach zapylenia powietrza. Wcześniej wykonane badanie potrafi postawić wstępną diagnozę, która jest pomocna w dalszym leczeniu.

Spirometria jest również adresowana do osób chorych na Astmę lub POCHP. Wynik pokaże jak wpływa leczenie, które ma poprawić komfort życia pacjenta i ułatwić wentylację oddechową.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania są:  wykonany w ciągu 12 miesięcy zabieg na oczy lub serce, kobiety w ciąży, osoby z zastawką serca, standy bądź rozrusznikiem serca.

Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polaków. Około 4 mln na astmę a 2,5 mln na obturacyjną chorobę płuc określaną także jako POChP. Niestety, spora część z chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego też, tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań za pomocą spirometru, które umożliwiają zdiagnozowanie ewentualne schorzenia płuc. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia, które często pozwala na wydłużenie życia chorego.

Spirobus będzie stacjonował w Suchej Beskidzkiej w środę 14 listopada, między godzinami 09.00 a 15.00, przy ulicy Mickiewicza obok Urzędu Miasta. Udział w badaniu jest bezpłatny. Badanie organizuje Fundacja NEUCA dla Zdrowia, która współdziała w tym przedsięwzięciu z Polską Profilaktyką oraz Polską Federacją Chorych na Astmę Alergię i POCHP. W poprzednich edycjach bezpłatnie przebadano już ok 18 000 Polaków.

Serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *